Back to school - Vissza a suliba túlélőcsomag #2.

Hát, úgy tűnik, hogy nem sikerült megtartanom az előző részben tett ígéretemet, miszerint még a héten hozom a következő részt.
 Így lassan szeptember harmadik hetén biztosan mindenki elkezdett már tanulgatni, vagy legalábbis a tanárok elkezdtek tanítani. Így van ez a mi sulinkban is és nem kis sokként ért, hogy már most mindenki az érettségivel  fenyeget  akar foglalkozni.
 Na de a rizsát félretéve, ma egy pár tanulási tippet hoztam el nektek, amik talán egy kicsit könnyebbé teszik majd az átszenvedett tanulós órákat. Persze tudom, hogy mindenki másképpen tanul és miegymás, ezért is igyekeztem olyan tippeket is írni, amik nem csak a saját tapasztalataimból vannak, hanem mások szokásait is meglestem és olvasgattam, szóval remélhetőleg mindenki talál magának megfelelő tippet.


#1. Betűtípus vs. saját írás

Hogyha olyanok vagytok, mint én és már egészen kiskorotok óta, vagy legalábbis már elég rég óta rendszeresen olvastok, tehát lényegében a hobbidnak, vagy már egyenesen az életed részének mondható az olvasás, akkor valószínűleg te is hamarabb megjegyzed azt a szöveget, ami Times New Roman-nal, vagy valamilyen talpas betűtípussal van írva. Ezzel szemben persze vannak olyanok is, akiknek a saját kézírásuk az amit abszolút könnyen meg tudnak jegyezni, szóval azt tanácsolom, hogy tapasztald ki, hogy te melyik  csoportba tartozol, így, ha abban a minőségben olvasgatod a jegyzeteidet, amit könnyebben megjegyzel, az egyértelműen elég nagy segítség tud lenni, még akkor is, ha a tanulás ennek ellenére is pont olyan unalmas.




#2. A kék tintával írt dolgokat könnyebben megjegyzed, mint mondjuk a feketével írtat.

Ezt még Pinteresten olvastam és igazából nem tudom, hogy mennyire alátámasztott ez az állítás, mindenesetre én személy szerint valóban előnyösebbnek tartom a kék tollal írt jegyzetet, bár főleg inkább azért, mert zselés tollat használok és abból a fekete eléggé igénytelenül tud kinézni, ha nem úgy írsz, ahogy a nagykönyvben megvan írva.


#3. Ha csak teheted, rögtön óra után figyelmesen fusd át a jegyzeted.

Ez egy 11 év alatt kifejlesztett technikám (hatalmas technika...) arra az esetre, ha tudom, hogy később nem lesz túl sok időm tanulni. Tudom, hogy sokatoknak az az első reakciója, hogy "mégis ki olyan hülye, hogy még óra után is a jegyzetét olvasgatja?!" viszont ez körül-belül kettő percet, maximum hármat vesz igénybe és tényleg nagyon hasznos, hiszen azzal, hogy ez alatt a pár perc alatt végigolvasod azt, amit írtál, jobban lekötöd az agyadban azt, amit a tanár mondott az órán, így könnyebben vissza tudsz emlékezni, ha majd otthon ténylegesen nekiülsz tanulni plusz így már egyszer elolvastad egészben a vázlatot, ami így nem lesz totálisan ismeretlen és újszerű otthon.


#4. Hangosan tanulni a legjobb!

Eddig azt hittem, hogy ez csak az én furcsaságom, hogy amikor tanulok, azt a szomszéd is megtanulja, de nem! Tudományosan bizonyított, hogy a hangos tanulás a leghatékonyabb, hiszen így nagyjából az összes tanulási módszer érvényesül, mivel ahogy olvasod, végiggondolod, ahogy kimondod hangosan, azt ugyebár hallod is, szóval tényleg a lehető legtöbb módon elér hozzád a tananyag, így nagyobb eséllyel is ragad meg benned.


#5. Taníts valakit!

 Ha már a hangos tanulásnál tartunk, akkor muszáj bedobnom a páros, vagy akár csoportos tanulást is. Bár a csoportos tanulást én annyira nem tartom jónak, hiszen akkor nagyobb eséllyel térnek el a tanulási szokásaitok és hamarabb fulladhat a tervezett tanulás hülyéskedésbe, vagy beszélgetésbe és akkor ugye sehol nem vagytok, bár mindenki másképp van ezzel, nyilván van olyan társaság, akik ha összeülnek tanulni, akkor ők tanulni is fognak, de ez szerintem sokkal ritkább. Mindenesetre, ha van valaki, akit taníthatsz az sokat segít egyrészt mivel emeli az önbizalmadat, hogy te segítesz valakinek és ugye ez egy egészen nagy sikerélmény lehet, másrészt te is tanulhatsz attól, akit tanítasz, hiszen akár kijavíthatja a hibáidat meg ilyesmi és hát igazából ha olyan személlyel tanulsz, akivel tudsz egyúttal szórakozni, tanulás közben, nem pedig helyett, az is egy jó dolog, például amikor én barátnőmmel tanulok, akkor mindig nagyokat nevetünk a félreszólásainkon meg úgy általában a fejeken amiket vágunk, és ezzel, hogy tudod, hogy ott nevettél valamin, nagy eséllyel emlékszel arra is, hogy min nevettél, mit olvastál akkor, ilyesmi. Harmadrészt azért is jó valakit tanítani, mert így sokkal komolyabban veszed a dolgot és nem állsz fel tíz perc múlva, mert eleged van, meguntad, meg hasonlók.


#6. Taníts egy posztert, vagy akár a tükörképedet!

 Mivel vidékről járok suliba, így a legtöbb barátommal nem egy településen lakunk így általában nem tudunk együtt tanulni, hacsak nem a suliban tanulunk, meg aztán, amikor leghamarabb négykor érek haza, már nem igazán hívogatok át senkit, én meg végképp nem megyek sehová. Így nem igazán áll fent számomra a páros/csoportos tanulás opció, szóval többnyire úgy teszek, mintha egy posztert tanítanék, hiszen ennek is sok előnye van. Mivel a poszteren is egy ember szerepel, így megközelítőleg olyan az élmény, mintha egy társammal beszélnék (csak persze a barátaim többnyire nem néznek ki olyan jól, mint a BTS tagok, de ez most mellékes) ugyanez a helyzet a tükörrel is, ahol ráadásul még a gesztikulációdat is látod, meg a mimikádat, szóval egy prezentációra, vagy egy felelésre nagyon jól be tudod akár azt is gyakorolni, ami egyébként nagy segítség, főleg ha izgulós típus vagy. Elvégre gondolj bele: a legnagyobb kritikusod te magad vagy, szóval ha saját magad előtt is le tudtál felelni, akkor az osztályod és a tanárod már sima ügy lesz.


#7. Prezentációs parák.

Hogyha ti sem vagytok szerencsések, úgy mint én, akkor olyan suliba jártok, ahol rendszeresen kérnek tőletek prezentációt, amire nem csak hogy jóval több idő felkészülni, még ráadásul valamiért ezek az előadások vagy kettő, esetleg akár több jegyet is érnek, szóval még jobban stresszelünk miattuk. Az első, amit tanácsolok, nagyon klisésen hangozhat, de higgyétek el, nem butaság.
- Öltözz fel olyan ruhába, ami csinos/jól néz ki, de nem érzed magad benne kellemetlenül, hiszen ez sokat dob az önbizalmadon és sokkal magabiztosabban tudsz kiállni a közönséged elé.
- Ne használj a PPT-dben túl sok animációt és effektet, mert az egyrészt zavaró lehet, mivel elvonja a figyelmet a lényegről, másrészt komolytalan hatást kelt. Egy szép és letisztult, igényesen tördelt szöveg sokkal szimpatikusabb a legtöbb ember számára. Ne feledd, a kevesebb, néha több.
- Több képet tegyél a prezentációdba, mint szöveget. A képek ugyanis fenntartják az emberek érdeklődését és könnyebben el tudják képzelni, amiről beszélsz. Az meg már csak hab a tortán, hogy így kevesebbet kell Ctrl + c, Ctrl + v-t használnod  gépelned és képeket keresni is szórakoztatóbb.
- Ha van rá lehetőséged, akkor az adott témának egy érdekes oldalát közelítsd meg. Így nem fogod elunni magadat felkészülés közben és a prezentációdon is meg fog látszani, hogy valamennyire érdekelt a téma.
- Ha neked is dilemmát okoz olyan hátteret találni, amin olvasható a szöveg, akkor nagyon hálás tanácsot adok neked: fehér szöveget, fekete körvonallal bármilyen háttérrel könnyen el lehet olvasni.


#8. Állíts időkorlátokat és tartsd is be őket!

 Tanulj keményen 30-50 percet, majd tarts egy tíz perces szünetet, menj ki és válts pár szót a családoddal, levegőzz egy kicsit az udvaron, mosd meg az arcodat hideg vízzel, esetleg ha tanulás közben nem szoktál, akkor egyél pár falatot, hidd el, sokkal frissebben és nagyobb lendülettel térsz vissza újból a tanuláshoz. Viszont arra figyelj, hogy tartsd be a megszabott időkorlátokat. Persze nem azt mondom, hogy egy tíz perces szünet nem húzódhat el egy-két perccel, de azért ne tartsatok fél órás pihit, mert utána már az Isten sem fog visszavarázsolni a tananyaghoz.


#9. Ne használd a közösségi médiás oldalaidat tanulás közben!

Tudom, hogy ez nagyon nehéz, főleg, ha az internetet mindenképpen segítségül kell hívnod a munkádhoz, de hidd el, jóval hatékonyabban fogsz dolgozni, ha nincs megnyitva a facebook, a twitter, az instagram és társaik miközben tanulsz. Persze, ha esetleg valamelyik osztálytársad segítségére van szükséged, akkor tehetsz kivételt, de ehhez bőven elegendő egyetlen egy közösségit megnyitnod.


#10. Az étel és ital igenis lehet segítség a tanulásban!

De tényleg! Ez nem csak diákok által kitalált kifogás arra, hogy ehessenek, tudományos tényeken alapuló állítás. Szóval hoztam nektek néhány ételt/finomságot, amik nem csak jóízűek, hanem még a tanulásban is segítenek.
- A menta és a mentol segíti az agyműködést és a koncentrációt. Bennem itt merült fel, hogy akkor akár legálissá tehetnénk a rágózást, de például engem is tud idegesíteni, amikor valakivel beszélgetek és feltűnően kérődzik, esetleg még csámcsog is. Viszont rengeteg másik mentolos étel és ital van, mint például a különféle mentateák, vagy olyan mentolos cukorkák, amiket lehet kulturáltan is fogyasztani. De ha természetesebb termékre vágytok, akkor fogjatok egy kulacsot, vagy kancsót, engedjétek tele vízzel, akár ásványvizet is használhattok hozzá, majd tegyetek bele jó sok mentalevelet és hagyjátok ázni egy estére, másnapra kellemes menta aromája lesz a víznek, ami hidegen fogyasztva nagyon finom tud lenni és tényleg nagyon frissítő.
   +Tipp: Ha nagyon édesszájú vagy, akkor ugyanezt megcsinálhatod limonádéval, vagy teával is.
- A csoki segít az agynak megtartani az információt. Ez tény, már ezer éve ismerjük, tudom. Nekem csak annyi hozzáfűzni valóm van, hogy ha agyserkentés céljából fogyasztotok csokit, akkor ne az ízesített fajtát egyétek, vagy ha igen, akkor mogyorósat. (a mogyoró is agyserkentő hatású)
- A koffeinről szinte csak rémhírek terjengenek, és nem is kételkedem benne, hogy vannak káros hatásai is, viszont az sem lehet véletlen, hogy sokan (én is) képtelenek élni nélküle. Szóval igazából senkit nem akarok arra buzdítani, hogy szokjon rá a kávéra, vagy bármi másra. Én sem mindig kávézok, többnyire ki tudok egyezni egy jó erős teával, egy doboz energia itallal, vagy az esetek többségében egy üveg kólával, ennek ellenére, amikor nulladik órában matek előkészítőm van, előfordul, hogy nap közben több kávé is lecsúszik.

Szóval ennyi lett volna mára a túlélőcsomagom, igyekszem a következővel és továbbra is remélem, hogy segítettem nektek valamelyest.

Köszönöm, ha elolvastaad! 











Megjegyzések